Mosty bez bariér – oslávili svoje prvé jubileum .

V tomto roku sa naša škola  už po piatykrát stala miestom stretnutia zdravotne znevýhodnených a zdravých mladých stredoškolákov.  Piaty ročník festivalu Mosty bez bariér bol aj v tomto roku pre našu školu veľkou výzvou, veď spolupracovať na organizácii celodenného  podujatia pre veľký dav  mladých ľudí  nebolo vôbec jednoduché. Je to  hlavne o veľkej zodpovednosti  a dôvere, ktorú dostávame od hlavných organizátorov tohto podujatia – Košického samosprávneho kraja a Obvodného úradu Košice. Záštitu nad festivalom prevzal už tradične JUDr. Zdenko Trebuľa - predseda Košického samosprávneho kraja.
Celodenný festival s ukážkami remesiel, kaderníckym a kozmetickými prezentáciami, módnymi prehliadkami, barmanskou šou, gurmánskymi špecialitami, športovými súťažami, jazdeckou školou, aranžovaním kvetín, ukážkami práce kynológov a vystúpeniami mladých umelcov vyvrcholil programom študentov Konzervatória Košice pod vedením Igora Timka, lídra skupiny No Name.
To, že na tohoročnom festivale bolo očividne viacej návštevníkov, bolo aj vďaka špeciálnemu vlaku, ktorý bol vypravený zo Spišskej Novej Vsi priamo do Pribeníka a tak si atmosféru podujatia mohli vychutnať aj študenti zo Spiša a Košíc.
Účastníkov festivalu pozdravili  JUDr. Zdenko Trebuľa  a zástupcovia partnerských regiónov Košického kraja – nemeckého Krajinského združenia Porýnia a ruského Krasnojarského kraja a zástupcovia  družobných škôl z Čiech, Maďarska a Poľska. Pozvanie prijali žiaci siedmich špeciálnych škôl a piatich domovov sociálnych služieb, ktoré pôsobia v kraji.
 Po prvýkrát sa na Mostoch bez bariér  hodnotili aj prezentácie jednotlivých škôl, školských zariadení a domovov sociálnych služieb v 37 stánkoch. Porotcovia rozhodli aj o najchutnejšom, najkrajšom a najužitočnejšom výrobku. Súťaž o najkrajšiu tortu vyhrala Stredná zdravotnícka škola z Rožňavy.

Cieľom podujatia je odbúravanie bariér medzi hendikepovanými a zdravými  stredoškolákmi  , hľadanie spoločnej cesty ,  lepšie pochopenie,  rešpektovanie  a tolerovanie telesne a mentálne znevýhodnených mladých ľudí.  Inšpiráciou pre organizovanie festivalu bolo podujatie v meste Xanten v partnerskom nemeckom Porýní. V doterajších štyroch  ročníkoch na javisku okrem študentov škôl vystúpili aj skupina No Name (2009) , Marián Čekovský (2010), Peter Bič so skupinou( 2011) a Tomáš Buranovský so skupinou ( 2012 )
Piaty ročník Mostov bez bariér je dôkazom toho, že zorganizovať festival takéhoto druhu v našom kraji bolo výbornou myšlienkou, ktorú treba naďalej rozvíjať a pestovať.

viac fotiek