Študijný odbor 2982 4 potravinárska výroba

Dĺžka a forma štúdia 2 roky

Študijný odbor určený pre chlapcov a dievčatá

Základné podmienky pre prijatie a) úspešné vykonanie záverečnej skúšky v príslušnom trojročnom učebnom odbore stanovenom platným predpisom
b) úspešné vykonanie prijímacej skúšky
c) zdravotná spôsobilosť

Spôsob ukončenia prípravy maturitná skúška

Vyučovací jazyk slovenský, maďarský

Poskytnuté vzdelanie úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3A

Charakteristika odboru

Študijný odbor potravinárska výroba prehlbuje a rozširuje poznatky o technologických procesoch, ktorými sa spracúvajú poľnohospodárske produkty na potravinárske výrobky. Žiaci si upresnia a rozšíria vedomosti a poznatky o metódach prevádzkovej a výstupnej kontroly. Získajú poznatky o organizácii a riadení výrobných procesov a pracovných kolektívov, o inovácii potravinárskej výroby a o zavádzaní nových ekologických technológií.

Charakteristika profilu absolventa

Absolvent študijného odboru potravinárska výroba je kvalifikovaný odborný pracovník schopný ďalšieho odborného rastu. Má schopnosti reagovať na základné tendencie technického pokroku a je spôsobilý aj pre podnikateľskú činnosť. Absolvent má široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, je dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odvetviach potravinárskej výroby, je logicky mysliaci, schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a schopnosti pri riešení problémov. Absolvent po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky je pripravený vykonávať technicko-hospodárske činnosti prevádzkového charakteru v potravinárskej výrobe, vie aplikovať získané vedomosti na konkrétne prípady v praxi. Absolvent tohoto študijného odboru, po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky môže sa uchádzať o štúdium na vysokej škole najmä na STU – chemicko-technologickej fakulte, prípadne o pomaturitné štúdium za rovnakých podmienok ako absolventi ostatných druhov stredných škôl.