Študijný odbor 64 42 4 00 obchodný pracovník

Dĺžka vzdelávania a prípravy 4 roky

Študijný odbor určený pre chlapcov a dievčatá

Základné podmienky pre prijatie úspešné ukončenie 9. ročníka základnej školy
zdravotná spôsobilosť

Spôsob ukončenia prípravy maturitná skúška

Vyučovací jazyk slovenský, maďarský

Poskytnutý stupeň vzdelania úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3A

Pracovné uplatnenie absolventa

po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky sa absolventi môžu uplatniť v oblasti obchodno-prevádzkových funkcií ako: predajca, pokladník, nákupca, vedúci prevádzky, vedúci predaja, kontrolór kvality, skladník, pracovník marketingu, pracovník v logistike a distribúcií a v iných funkciách, kde sa vyžaduje úplné stredné odborné vzdelanie

Nadväzná odborná príprava

absolventi, ktorí úspešne vykonali maturitnú skúšku, majú možnosť ďalšieho vzdelávania rovnocenne s absolventmi iných škôl, vrátane štúdia na vysokej škole

Charakteristika obsahu vzdelávania a prípravy

Absolvent študijného odboru obchodný pracovník je kvalifikovaný pracovník, schopný samostatne vykonávať náročné pracovné činnosti v obchodno-prevádzkových, alebo vybraných technicko-hospodárskych funkciách prevádzkového charakteru. Charakteristickým rysom odborného vzdelávania a prípravy je široká profesijne koncipovaná orientácia, ktorá umožňuje vstup absolventov do všetkých druhov obchodných a sprostredkovateľských firiem, obchodných spoločností a družstiev. Absolvent má pre výkon povolania široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, je dostatočne adaptabilný, logicky mysliaci, schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti pri samostatnom riešení pracovných problémov, je schopný pracovať samostatne, aj v tíme a samostatne sa vzdelávať. Príprava v odbore kladie dôraz na využívanie teoretických vedomostí a praktických zručností z oblasti progresívnych technológií moderného obchodu, reklamy, výskumu trhu, propagácie výrobkov a prezentácií firiem v hospodárskej súťaži. Absolvent ovláda manuálne zručnosti potrebné pri práci v obchodno-prevádzkových jednotkách: odborný predaj celého sortimentu tovaru, prebierku, skladovanie, ošetrovanie, výdaj, vystavovanie aranžovanie tovaru v predajni. Kvalifikovaná poradenská činnosť vychádzajúca z poznania základných vlastností tovaru a jeho funkcií. Má potrebné schopnosti riadenia a organizácie pracovného procesu a riadenia ľudských zdrojov.

Celková charakteristika absolventa

Absolvent študijného odboru obchodný pracovník má základné predstavy o historicko-spoločenských javoch a súvislostiach. Chápe úlohu demokratického štátu pri utváraní humánnej a sociálne spravodlivej spoločnosti, fungujúcej z ekonomického hľadiska na princípoch trhového mechanizmu. Je tolerantný k rôznym svetonázorovým predstavám, k odlišným názorom jednotlivcom a vyznačuje sa národným a občianskym sebavedomím. Chápe význam kultúry pri rozvoji spoločnosti a jednotlivca. Má potrebu žiť a pracovať v kultúrnom a vkusnom prostredí a stará sa o svoje zdravie. Má zmysel pre krásu, správne predstavy o vkusnom obliekaní a bývaní. Má vzťah k životnému prostrediu, chápe jeho význam pre zdravý rozvoj ľudskej osobnosti a aktívne sa podieľa na jeho ochrane a tvorbe. Po ukončení prípravy v študijnom odbore a po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky pozná princípy trhovej ekonomiky a podrobne ekonomiku a organizáciu obchodu v podmienkach voľného trhu a konkurencie. Má vedomosti z aplikovanej psychológie a vie sa slušne správať k zákazníkom i spolupracovníkom, Má vedomosti z oblasti organizácie, riadenia práce a pracovného kolektívu obchodnej organizácie. Pozná základné úlohy odvetvia obchodu a služieb, ich význam pre spoločnosť i jednotlivca. Nevyhnutnou podmienkou ďalšieho odborného a iného sebavzdelávania je schopnosť učiť sa a chápať vzdelávanie ako celoživotný proces.