Študijný odbor 45 24 2 Agromechanizátor, opravár

Dĺžka vzdelávania a prípravy 3 roky

Študijný odbor určený pre chlapcov

Podmienky pre prijatie uchádzača úspešné ukončenie 9. ročníka ZŠ
zdravotná spôsobilosť uchádzača

Spôsob ukončenia prípravy záverečná skúška

Vyučovací jazyk slovenský, maďarský

Doklad o dosiahnutom vzdelaní výučný list

Poskytnutý stupeň vzdelania stredné odborné vzdelanie klasifikácia stupňov vzdelania podľa ISCED 3C

Pracovné Uplatnenie absolventa

v štátnych a súkromných podnikoch poskytujúcich mechanizované a opravárenské služby v družstvách pre vykonávanie mechanizovaných prác, nastavovanie, obsluhu, údržbu a opravy strojov, ako traktorista a opravár v poľnohospodárskej výrobe, vrátane malej mechanizácie

Nadväzná odborná príprava

po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky sa absolvent môže uchádzať o štúdium v nadstavbovom študijnom odbore pre absolventov 3. ročných učebných odborov nadväzujúcich na predchádzajúcu prípravu v SOU a získať úplne stredné odborné vzdelanie

Charakteristika obsahu vzdelávania a prípravy

Učebný odbor agromechanizátor, opravár pripravuje absolventov so všeobecnovzdelávacím základom, s odbornými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami tak, aby boli schopní vykonávať kvalifikované činnosti pri nastavovaní, obsluhe, údržbe a opravách mechanizačných prostriedkov, strojov a zariadení používaných v poľnohospodárstve a v službách. Absolventi zabezpečujú prevádzkovú spoľahlivosť strojov, vedia posúdiť zložitosť a namáhavosť pracovných úloh, hodnotiť množstvo a kvalitu vykonanej práce, viesť záznamy prvotnej evidencie, dodržiavať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Pre kvalifikované vykonávanie uvedených činností absolventi štúdiom získavajú odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním a tiež schopnosti aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti samostatne alebo v tíme. Všeobecnú zložku vzdelania určuje skladba povinných a voliteľných predmetov V jazykovej časti všeobecnej zložky vzdelania sa kladie dôraz na všeobecné a komunikatívne kompetencie zo slovenského jazyka a cudzieho jazyka. V spoločenskovednej časti všeobecnej zložky vzdelávania sa kladie dôraz na obsah učiva humanitných a sociálno-vedných disciplín. V prírodovednej časti všeobecnej zložky vzdelávania sa kladie dôraz na obsah učiva, ktoré umožňuje žiakovi preniknúť do dejov, ktoré prebiehajú v živej i neživej prírode a sú nevyhnutné pre zvládnutie učiva odbornej zložky vzdelávania. Odbornú zložku vzdelania určuje skladba povinných a voliteľných predmetov s výrazným podielom praktickej zložky prípravy. Obsah predmetov umožňuje žiakom osvojiť si na vedeckom základe zovšeobecnené, širšie a dlhodobejšie platné vedomosti, zručnosti, schopnosti a návyky logického myslenia a správnych metód práce, poznatky o podstate zákonitostí, princípov javov a vzťahov. Učivo o prírodných, technických, technologických, ekologických a ekonomicko-spoločenských súvislostiach tvorí základ odbornej zložky profilu absolventa. Praktická príprava sa realizuje v predmete odborný výcvik a v príslušných kvalifikačných kurzoch. Absolventi majú predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s princípmi demokratickej spoločnosti. Predpokladá sa ich schopnosť samostatného ďalšieho rozvoja a možnosť štúdia odboru na základe získaných vedomostí. Ich príprava je zameraná aj na prípadné nadstavbové štúdium.

Zdravotné požiadavky na uchádzača

Do učebného odboru 4524 2 00 agromechanizátor, opravár môžu byť prijatí len uchádzači, ktorých zdravotný stav posúdil a na prihlášku potvrdil dorastový lekár. Vyžaduje sa dobrá funkcia pohybovej sústavy, sluchu, zraku, priestorového videnia, bez chronických a alergických ochorení kože a dýchacích ciest, bez nervových porúch spojených so zmenou koordinácie a záchvatmi, bez ochorení močových ciest a obličiek. Základným kvalifikačným predpokladom odbornej prípravy v učebnom odbore agromechanizátor, opravár je získanie vodičského oprávnenia skupiny C, najmenej skupiny T. Preto pre prijatie do učebného odboru je nevyhnutnou podmienkou lekárska prehliadka na overenie zmyslových a duševných schopností uchádzača.